PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ZAPOBIEGANIA I PRZECIWDZIAŁANIA COVID NA TERENIE SP W TRZEPOWIE
Rok szkolny 2020/21
WEWNĘTRZNA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
DOTYCZĄCA ZAPOBIEGANIA I PRZECIWDZIAŁANIA
COVID-19 NA TERENIE
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TRZEPOWIE
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2019 r. poz.1239),
- Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. 2019 r. poz. 59),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. 2019 r. poz. 1148), art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. 2003 r. poz. 69),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz.780),
- Wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego z dnia 14 maja 2020r.
- Wytyczne Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia z dnia 30 kwietnia 2020 r. wydane związku z decyzją o otwarciu przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego,
- Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567).
Cel procedury:
1.Ustalenie zasad funkcjonowania szkoły i oddziałów przedszkolnych, wyznaczenie sposobów postępowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w okresie pandemii COVID -19
2. Zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 wśród dzieci, ich rodziców oraz pracowników szkoły.
Uczestnicy postępowania:
- Rodzice/prawni opiekunowie oraz osoby upoważnione do odbioru ucznia/dziecka
- Uczniowie
- Nauczyciele
- Pracownicy niepedagogiczni
- Dyrektor szkoły
§ 1
Zasady organizacji pracy w szkole i oddziale przedszkolnym
- Od 1 września 2020 r. uczniowie klas I-III oraz dzieci oddziału przedszkolnego mogą brać udział w zajęciach dydaktyczno -opiekuńczo–wychowawczych w szkole podstawowej i oddziale przedszkolnym. Zajęcia te odbywają się zgodnie z planem zajęć dla oddziału przedszkolnego i uczniów SP umieszczonym w elektronicznym dzienniku i wywieszonym na tablicy ogłoszeń przy wejściu głównym do placówki.
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w holu nr 1 z zachowaniem zasady 1.5 m2 na osobę. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.
- Na podstawie złożonych przez rodziców/prawnych opiekunów deklaracji, dyrektor wyznacza godziny przebywania i odbioru uczniów.
- Po godzinach przyprowadzania wejście do szkoły jest zamknięte na klucz.
- W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
- Jedna grupa uczniów/dzieci przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
- Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 1.5 m2 na 1 osobę.
- Uczeń/dziecko posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku ucznia/dziecka, w tornistrze/worku.
- Uczniowie/dzieci nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W sali gimnastycznej- holu w szkole może przebywać jedna grupa uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą umyte lub zdezynfekowane.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa w klasach 0-IIII spędza przerwy pod nadzorem swojego nauczyciela, klasy V – VII na dużym holu , klasy IV i VIII na małym holu w rejonie sekretariatu.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
- Zaleca się korzystanie przez dzieci z placu zabaw przy oddziałach przedszkolnych oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie placówki, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
- Sprzęt na boisku oraz na placu zabaw wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
- Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans, natomiast na placu zabaw jedna grupa.
- Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami/dziećmi.
- Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów/dzieci (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
- Uczeń/dziecko nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów/dzieci w jednym pomieszczeniu, w tym ustalić bezpieczną zasadę korzystania przez grupę dzieci z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
- Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów/dzieci do/ze szkoły/oddziałów przedszkolnych mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do wyznaczonego obszaru z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem lub w odstępie 1,5 m od kolejnego rodzica z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Do szkoły/ oddziału przedszkolnego może uczęszczać wyłącznie uczeń/dziecko zdrowy/e, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Uczniowie/dzieci do szkoły/oddziału przedszkolnego są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia/dziecka do szkoły/oddziału przedszkolnego .
- Ograniczamy przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
- Rodzice/opiekunowie ucznia/dziecka mają obowiązek podania aktualnego numeru telefonu do szybkiej komunikacji.
- Rodzice/opiekunowie powinni wyrazić zgodę na pomiar temperatury ciała ucznia/dziecka jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Jeżeli uczeń/dziecko przejawia niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane w izolatce z zapewnieniem min. 1,5 m odległości od innych osób i rodzice/opiekunie zostaną zobowiązani do pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
- Do odwołania, rodzice/prawni opiekunowie/osoby upoważnione do odbioru uczniów/dzieci oraz osoby trzecie nie wchodzą do budynku szkoły/ wyjątek sekretariat z zachowaniem reżimu sanitarnego/ pomiar temperatury, odkażanie rąk, maseczka / .
§ 2.
Zasady bezpiecznego zachowania się w budynku szkoły
- Pracownik przychodzi do pracy zdrowy, bez jakichkolwiek objawów choroby.
- Wszyscy pracownicy zobowiązani są do samoobserwacji , pomiaru temperatury, odkażenia rąk ,przemieszczania się w maseczkach.
- W przypadku podejrzenia zakażenia chorobą zakaźną lub COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka, bóle mięśni, bóle brzucha) pozostają w domu i zawiadamiają o tym fakcie dyrektora szkoły.
- W przypadku stwierdzenia objawów choroby, choroby zakaźnej, lub COVID-19 w godzinach świadczenia pracy pracownik ma obowiązek niezwłocznego udania się do izolatki i telefonicznego powiadomienia dyrektora szkoły.
- Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z szkoły dorosłe osoby oraz uczniowie klas 3-8 dezynfekują ręce płynem do dezynfekcji, zgodnie z zamieszczoną przy wejściu procedurą.
- Uczniowie klas 1-2 oraz dzieci oddziału przedszkolnego po każdym wejściu/ wyjściu z szkoły/ oddziału przedszkolnego myją ręce.
- Uczniowie/dzieci na terenie szkoły/oddziałów przedszkolnych regularnie myją ręce.
- Pracownicy mają obowiązek zachowania dystansu społecznego między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący minimum 1,5 metra.
- Każdorazowo po kontakcie z osobą zewnętrzną pracownik ma obowiązek zdezynfekowania przyłbicy oraz zmiany rękawiczek.
- Zakazuje się przemieszczania pracowników bez ważnego powodu. Pracownicy przemieszczają się wyłącznie w celu wykonywania obowiązków służbowych.
- Wszyscy pracownicy szkoły/oddziałów przedszkolnych muszą ponadto stosować i przestrzegać podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
- Często myć ręce zgodnie z instrukcją.
- Stosować zasady ochrony podczas kaszlu i kichania zakrywając usta i nos łokciem.
- Unikać dotykania oczu, nosa i ust.
§3.
Obowiązki nauczycieli
- Nauczyciele świadczący pracę z uczniami na terenie szkoły/oddziału przedszkolnego:
- Wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w szkole/oddziale przedszkolnym, dlaczego zostały wprowadzone. Dbają o pozytywny przekaz powyższych treści w celu wzbudzenia w dzieciach poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za swoje zachowanie bez poczucia lęku.
- Prezentują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznym miejscu w szkole.
- Prowadzą profilaktykę prozdrowotną ze szczególnym zwróceniem uwagi na częstotliwość mycia rąk, zasłaniania ust i nosa podczas kichania i kaszlu, niedotykania ust, nosa i oczu oraz bezwzględnie monitorują poprawność stosowania przez dzieci wprowadzonych instrukcji.
- Prowadzą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, w miarę możliwości mogą prowadzić zajęcia dydaktyczne.
- Od chwili powrotu do pracy stacjonarnej wyznaczeni nauczyciele pracują według ustalonego przez dyrektora planu zajęć , sprawując bezpośrednią opiekę nad uczniami/dziećmi.
- Dokonują pomiarów temperatury ciała ucznia/dziecka w razie zauważenia u niego jakichkolwiek objawów choroby.
- Są odpowiedzialni za przestrzeganie zasady bezpiecznej odległości dziecka od dziecka i nauczyciela/pracownika sprzątającego podczas: zabaw dowolnych, zabaw ruchowych, zajęć edukacyjnych, posiłków, pobytu w łazience.
- Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu z zachowaniem odpowiedniej odległości.
- Nauczyciele korzystają wyłącznie z wyznaczonych przez dyrektora pomieszczeń sanitarnych.
- W miarę rozwoju sytuacji epidemiologicznej po zakończeniu pracy stacjonarnej z dziećmi prowadzą pracę zdalną.
- Nauczyciele nie świadczący pracy stacjonarnej z dziećmi wykonują pracę zdalną
§ 4
Obowiązki pracowników obsługi
- Pracownicy wykonują codzienne prace porządkowe we wzmożonym reżimie sanitarnym, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych oraz sanitariatów i ich wyposażenia.
- Każdorazowo dezynfekują toalety, umywalki i wszelkie przedmioty w toalecie minimalizując ryzyko zakażenia poprzez dotyk.
- Dezynfekują powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów do spożywania posiłków.
- Wietrzą pomieszczenia szkoły/oddziałów przedszkolnych, w których nie są organizowane zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- Po zakończeniu pracy oddziału wietrzą sale zajęć, dezynfekują zabawki, wszelkie wyposażenie, blaty stołów, regały, krzesła, drzwi wraz z klamkami, podłogi ciągów komunikacyjnych oraz powierzchnie płaskie tych ciągów, parapety, listwy przypodłogowe.
- Przy przyjmowaniu z zewnątrz ( przez okno lub uchylone przez pracownika drzwi) jakichkolwiek dokumentów lub przesyłek pocztowych/kurierskich wymagane jest stosowanie przez osoby odbierające środków ochrony osobistej, a także wpisania do Rejestru kontaktu z osobami trzecimi: daty kontaktu, nazwę firmy kurierskiej, imienia i nazwiska kuriera, numeru jego telefonu (załącznik Nr 4).
- Każdorazowo po kontakcie z osobą trzecią pracownicy wyrzucają rękawiczki, dezynfekują przyłbicę, myją i dezynfekują ręce.
§ 6
Zadania i obowiązki rodziców
- Zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19 w szkole/oddziale przedszkolnym oraz bezwzględnie ich przestrzegają.
- Dziecko może korzystać z opieki szkoły /oddziału przedszkolnego wyłącznie w przypadku, gdy przed datą planowanego posłania dziecka do szkoły/oddziału przedszkolnego rodzice wyrażą taką wolę. W celu skutecznego zapisania dziecka rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do:
- Telefonicznego poinformowania szkoły.
- Pobrania, wypełnienia, podpisania i złożenia Deklaracji - załącznik Nr 1 do Procedur - rodzice uczniów klas 1-3 i 4-8
- Pobrania, wypełnienia, podpisania i złożenia Deklaracji - załącznik Nr 6 do Procedur - rodzice dzieci oddziału przedszkolnego
- Przyprowadzają do szkoły wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych.
- Nie przyprowadzają do szkoły/oddziału przedszkolnego dziecka, jeśli rodzice lub inni członkowie rodziny przebywają w kwarantannie, izolacji.
- Zaopatrują dziecko, w indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i z placówki.
- Przed przyprowadzeniem dziecka do placówki rodzice/opiekunowie mierzą dziecku temperaturę. W przypadku temperatury powyżej 37,50 C rodzic nie może przyprowadzić dziecka do placówki.
- Dbają, aby dziecko nie wniosło do placówki żadnych zabawek, i niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust, zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Mają obowiązek wytłumaczenia dziecku, że nie może tymczasowo witać się z innymi dziećmi poprzez uściśnięcie dłoni, obejmowanie, przytulić się do nauczycielki, pracowników szkoły oraz kolegów i koleżanek, chwytać ich za rękę, dotykać.
- Po wejściu do szkoły/oddziałów przedszkolnych dezynfekują/myją ręceręce.
- Są zobowiązani do odbierania informacji z dziennika elektronicznego , telefonów oraz maili ze szkoły/oddziału przedszkolnego umożliwiając dyrektorowi i pracownikom szkoły szybką ścieżkę komunikacji, zgodnie z wytycznymi dla placówki.
§8.
Postanowienia końcowe
- Z treścią niniejszej procedury zapoznaje się pracowników i rodziców/prawnych opiekunów uczniów.
Lista załączników:
- Załącznik nr 1 - deklaracja rodziców klas 1-8
- Załącznik nr 2 - procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażeniacovid-19 u dziecka/ucznia
- załącznik nr 3 - oświadczenie pracownika
- załącznik nr 4 - szczegółowe procedury bezpieczeństwa
- załącznik nr 5 -informacja dotycząca korzystania z opieki
- załącznik nr 6 - deklaracja rodziców dzieci oddziały przedszkolne
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzepowie
Borowina , 31.08.2020r
ZAŁĄCZNIK NR
http://sptrzepowo.szkolna.net/pliki/plik/zalacznik-nr-1-covid-1599138487.docx
ZAŁĄCZNIK NR 2
http://sptrzepowo.szkolna.net/pliki/plik/zal-2-procedura-na-wypadek-zakazenia-covid-1599138526.doc
ZAŁĄCZNIK NR 3
http://sptrzepowo.szkolna.net/pliki/plik/zal-3-oswiadczenie-pracownika-covid-1599138561.docx
ZAŁĄCZNIK NR 4
ZAŁĄCZNIK NR 5
http://sptrzepowo.szkolna.net/pliki/plik/zal-5-deklaracja-rodzica-godziny-opieki-1599138652.docx
ZAŁĄCZNIK NR 6
http://sptrzepowo.szkolna.net/pliki/plik/zal-6-oddzial-przedszkolny-1599138691.docx